DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

IVAN KUBELA / 60

Místo konání

Sklářské muzeum Nový Bor - Náměstí Míru 105, Nový Bor, 47301 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Sklářské muzeum Nový Bor připravilo výstavu k životnímu jubileu novoborského rodáka, sklářského mistra Ivana Kubely.

Ivan Kubela pochází ze sklářské rodiny, je absolventem zdejší sklářské školy a řemeslu se věnuje již od roku 1978. Začínal ve sklárně Hantich a v roce 1990 si otevřel vlastní sklářské studio. Zkušenosti sbíral také na stážích v zahraničí.

Od počátku 90. let byl jeho profesní život spjat se slavnou lindavskou sklárnou Ajeto. Zásadním až osudovým se dá nazvat jeho spojení s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Poprvé se setkali už v roce 1986 a od 90. let spolupracovali intenzivně. Bezprostřednost, volnost a imaginace Bořka Šípka se tak po léta zhmotňovala pod rukama Ivana Kubely. Jejich spolupráce vyústila roku 2008 v založení studia uměleckého skla v huti Anežka. Od roku 2021 pracuje Ivan Kubela ve sklárně Ajeto Lindava jako huťmistr.

Výstava v novoborském muzeu je první Kubelovou samostatnou výstavou. Představuje na ní nejen díla podle Šípkových návrhů, ale také návrhy vlastní.  K vidění bude i unikátní „Neuchopitelná“ váza, kterou vlastnoručně navrhl Václav Havel k 55. narozeninám Bořka Šípka.

Přijďte si prohlédnout skvělé řemeslo v podání charismatického sklářského mistra Ivana Kubely, který oslaví své životní jubileum 17. 3. přímo v den vernisáže.