DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Crystal Valley Week

Místo konání

nám. Dr. E. Beneše - nám. Dr. E. Beneše , Liberec, 46001 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Rok 2022 je mezinárodním rokem skla. Umění sklářů a šperkařů z celého Libereckého kraje představí Křišťálové údolí přímo v Liberci.

Velký festival skla se skleněnými instalacemi v centru města, výstavami, ale i živou výrobou se uskuteční v Liberci. Přímo na náměstí před radnicí bude mobilní sklářská pec a brusičská dílna, které v sobotu 27. 8. doplní Křišťálový trh. Návštěvníkům se při této příležitosti otevřou i běžně nepřístupná prostory, výstava děl Bořka Šípka a Jiřího Pačinka zaplní kavárnu Poštu, tramvajové depo bude hostit módní přehlídky. Těšit se tak můžeme na světové známé osobnosti jako jsou Blanka Matragi nebo Liběna Rochová v netradičním prostředí. Představí se i velké firmy jako Lasvit nebo Preciosa. V Severočeském muzeu bude hned při zahájení festivalu 23. srpna poprvé představena multimediální instalace Křišťálová věž. Kino Varšava uvede 25. srpna sklářskou Pecha Kucha Night, městem bude projíždět tramvaj vyzdobená sklem. Mobilní sklářská pec, korálkové dílny, koncerty se skleněnými hudebními nástroji a videoprojekce budou na náměstí před radnicí i Soukenném náměstí v centru města.

PROGRAM

23. - 28. 8.
  •    na náměstí Dr. E. Beneše brusičská dílna, sklářská pec, „tuna korálků“ s workshopy, „Kino Sklo“ – videa z Křišťálového údolí, výstava „Sklo v překladu“ Ricarda Hoineffa v Malé výstavní síni, skleněná instalace v Pražské ulici
  •     skleněná instalace v Pražské ulici
  •     Linserka - umělecká instalace firmy Lasvit v budově architektonické památky
  •     Soukenné náměstí - kopule Crystal Valley Week - pravidelná projekce Crystal Valley, videomapping, informační místo k festivalu, VR brýle – virtuální prohlídka sklářské huťě Preciosa Lighting
  •     výstava NAHUTI Jiří Pačinek & Bořek Šípek v Kavárně Pošta
  •     IQ Landia - Křišťálová stezka – Molekuly / Preciosa
  •     Vánoční palác na Sokolovském náměstí (Decor by Glassor)
  •     panelová výstava „Skláři z Křišťálového údolí“ před knihovnou
  •     jízdy Křišťálovou tramvají

23. 8. ÚTERÝ
10.00 h: otevření Křišťálové věže (pro návštěvníky bude věž muzea v rámci prohlídek přístupná nastálo)
15.00 h: průvod městem s doprovodem velkoformátové loutky Skláře
19.00 h: slavnostní zahájení festivalu Crystal Valley Week v Divadle FX Šaldy v rámci hudebního festivalu Lípa Musica

24. 8. STŘEDA

14.00 h: odhalení plastiky a setkání s tvůrcem plastiky Plameňáci v Zoologické zahradě Liberec – Jiří Pačinek
17.00 h: koncert se skleněnými nástroji na pódiu na nám. Dr. E. Beneše – Jakub Nitsche
18.00 h: Ricardo Hoineff, setkání s úmělcem na výstavě v Malé výstavní síni (nám. Dr. E. Beneše)
20.00 h: koncert Bohemian Cristal Instrument na pódiu na nám. Dr. E. Beneše

25. 8. ČTVRTEK

9.30 – 11.00 h: exkurze v Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově – výlet autobusem, nutná rezervace předem
15.00 h: Lasvit show v budově Linserka, komentované představení umělecké instalace
20.00 h: Pecha Kucha Night na téma Sklo, Sklo, Sklo! v kině Varšava

26. 8. PÁTEK
10.00 – 18.00 h: Den otevřených dveří v ateliéru SALANSKY
19.00 h: Crystal Valley Fashion Week - módní přehlídka a talkshow s Liběnou Rochovou, tramvajové depo  DPMLJ v Liberci
 
27. 8. SOBOTA
11.00 – 18.00 h: Křišťálový trh na nám. Dr. E. Beneše – design, workshopy, občerstvení, divadlo pro děti
11.00 h: průvod s divadelním představením a loutkou Skláře
14.00 – 21.00 h: Crystal Valley Fashion Week - módní přehlídky v Dopravním podniku města Liberec a Jablonec nad Nisou – studentské, Made in JBC, Blanka Matragi.

28. 8. NEDĚLE
10.00 – 11.00 h: Dechový orchestr mladých ZUŠ Tachov na nám. Dr. E. Beneše