DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Výstava 2022 ROK SKLA

Galerie Jan Svatoš, Kostelec nad Černými lesy, Prokopova 1095

11. 6.-30.10. 2022

 

11. června 2022 byla v Galerii Jana Svatoše zahájena skupinová výstava s názvem 2022 - ROK SKLA. Středočeská galerie má prostorné reprezentativní interiéry a zahrady a kombinuje umění skla s uměním keramiky.

Výstava Rok skla je především přátelským mezigeneračním setkáním spřízněných sklářských výtvarníků a jako taková nemá žádnou ucelenou kurátorskou koncepci. Společným jmenovatelem exponátů je poctivý přístup ke sklářskému umění a v neposlední řadě ke sklářskému řemeslu, technikám a technologiím, včetně výroby skleněných šperků. Zároveň je patrná odvaha experimentovat a v mnoha případech i konceptuální přesahy do oblasti současného výtvarného umění. Dalším styčným bodem je spolupráce s Vyšší odbornou školou uměleckoprůmyslovou a sklářskou v Kamenickém Šenově, kde téměř všichni vystavující studovali, pracovali (nebo pracují).

Srdcem výstavy je přízemí galerie, kde vystavuje studio Bystro Design, které výstavu iniciovalo a uspořádalo. Bystro Design vystavuje díla, která vznikla ve společném ateliéru, ale také v rámci individuální práce. Již v přízemí se nachází široká škála sklářských technik a technologií, včetně sofistikované techniky Graal, zatímco reprezentativní přehlídka technických postupů a uměleckých přístupů pokračuje v patře galerie, kde vystavují "hosté". Vystaveny jsou tavené plastiky v dynamickém abstraktním pojetí figurálně pojatých broušených abstraktních kompozic na bázi taveného skla a kultivovaného rytého a malovaného skla.

Část výstavy se koná v prostorné zahradě, která je nedílnou součástí výstavních aktivit. Díla sklářských umělců se tak snoubí se současnými (nejen) keramickými díly a dokreslují jedinečnou atmosféru místa, které nabízí i krásný výhled z vyhlídkové věže, jež je součástí komplexu.

 

Vystavovatelé:

Bystro Design, Dagmar Pánková, Leoš Smejkal, Soňa Třeštíková, Martina Janáková, Bohdana Vydrová, Pavel Vydra, Petr Písařík, Petr Menš, Petr Stacho, František Janák.

Skleněné šperky: Karolina Kopřivová, Šárka Bartko, Bohdana Vydrová, Bystro Design

 

Galerie Jana Svatoše je otevřena

Pátek:    14:00 - 17:00

Sobota:  10:00 - 12:00   a   13:00 - 17:00

Neděle:  10:00 - 12:00   a   13:00 - 17:00

Vstupné  30,- Kč.

Datum zveřejnění

25.7.2022