DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Eurovision Song Contest 2021: Křišťálový lesk

Přes sto tisíc broušených kamenů z Preciosy zdobí couture bundu z dílny Jiřího Kalfaře, kterou na letošní Eurovizi obléká český reprezentant Benny Cristo. Český křišťál oblékne i moderátorka večera Nikkie de Jager.  

Panter, symboly lásky a veganství nebo pivoňky zdobí couture bundu z dílny Jiřího Kalfaře, kterou na Eurovizi obléká český zpěvák Benny Cristo. Složitý transfer z více než sto tisíc jednotlivých broušených kamenů Preciosa vznikl v Aplikačním centru Preciosy v Křišťálovém údolí.

Volba Preciosy nebyla náhodná. Jiří Kalfař i Benny Cristo patří k nejvýznamnějším osobnostem podporujícím a vyznávajícím trend udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí i okolí. Právě proto zvolili křišťál Preciosa, který vzniká výhradně v Česku při dodržení maximálně udržitelných postupů.
„Beru to jako šanci doslova zazářit, udělat z obývacích pokojů na celém světě večírek. Zároveň chceme ukázat. Že udržitelnost může být hravá a vzrušující,“ shrnuje Jiří Kalfař.
Bunda vznikala několik týdnů, práce na ní zabrala Kalfařovu týmu 260 hodin a postupovalo se metodami haute couture. Sama bunda i zbytek outfitu jsou z organické bavlny.
Křišťál Preciosa obléká i další prominentní osobnost Eurovize. Hlavní moderátorka soutěže Nikkie de Jager vynese 20. května večer náročnou róbu holandského módního domu Maison the Faux.

 

Datum zveřejnění

19.5.2021