SKLENĚNÉ KAMENY

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO SEKANÝCH PERLÍ

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

Výstava bižuterie z Křišťálového údolí

Již od konce 17. století se na severu Čech vyrábí bižuterie ze skla, a později i kovu a dalších materiálů, která si našla cestu do všech koutů planety. Termín jablonecké zboží se stal mezinárodním synonymem pro ozdobné zboží, z Jizerských hor otevřená bižuterní továrna pod širým nebem a z Jablonce nad Nisou světoznámé centrum obchodu. V jednom z bývalých exportních domů dnes sídlí státní Muzeum skla a bižuterie s největší sbírkou jabloneckého zboží na světě.


Během staletí jablonecká bižuterie přečkala všechny změny režimů, války i ekonomické krize. Stále se jí zdobí domorodé kmeny i aristokraté a celebrity, jejích nekonečných estetických možností dosyta využívají jak amatérští nadšenci, tak profesionální módní tvůrci. Je prostě magicky přitažlivá, stejně jako Křišťálové údolí, v němž vznikla.

PhDr. Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

 

Současná česká bižuterie vychází z bohatých tradic výroby na Jablonecku, Tanvaldsku a Železnobrodsku.Výroba je založena na širokém sortimentu skleněných perlí, perliček a kamenů. Vyniká specifickým designem, kvalitou řemeslného zpracování a v neposlední řadě i kvalitním pokovením kovových komponentů. Splňuje nejpřísnější zdravotní předpisy legislativy EU a USA.


Výrobou a obchodem s bižuterií se zabývá v regionu více než 50 firem, většina z nich je členem Svazu výrobců skla a bižuterie. Svaz aktivně podporuje své členy zejména v oblasti obchodu a marketingu, organizuje výstavy, módní přehlídky, prezentace v ČR i v zahraničí a hájí zájmy bižuterního průmyslu. Svaz otevřel v roce 2012 bižuterní centrum Palace Plus v Jablonci nad Nisou, které je sídlem jeho aktivit. Toto centrum je největší svého druhu v Evropě, prezentuje produkci 45 firem pod značkou Made in Jablonec,
organizuje workshopy, eventy a prezentační akce. 


Výstava současné české bižuterie ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého představuje to nejlepší ze současné
produkce českých výrobců v Palace Plus. Svaz výrobců skla a bižuterie a bižuterní centrum Palace Plus jsou hrdými partnery projektu Křišťálové údolí.

Pavel Kopáček, předseda představenstva, Svaz výrobců skla a bižuterie

Výstavu můžete navštívit můžete každý všední den 8 - 17h (v pondělí a středu až do 18h, v pátek jen do 16h) 
11. -- 29. listopadu 2019.

 

Datum zveřejnění

06.11.2019