DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020

I když se slavnostní vyhlášení soutěže Mistr Křišťálu bohužel s ohledem na aktuální situaci epidemie neuskutečnilo, přinášíme Vám alespoň zprostředkovaně vyhodnocení letošního kola.

Pět děl z českých skleněných perliček pod značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™ obhájilo místo ve finále soutěže na téma „Jsem z Křišťálového údolí“. Které se stalo tím vítězným? 

Jsme velice rádi, kolik studentek středních škol se probojovalo do užšího výběru. Tři ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, Železný Brod a jedna ze Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy, Jablonec nad Nisou.

Gratulujeme všem finalistkám!

Odborná porota složená ze zástupců společnosti PRECIOSA, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, České sklářské společnosti a Libereckého kraje, v jejímž čele stál emeritní rektor Vysoké školy uměleckou průmyslové v Praze, profesor Jiří Pelcl, zvolila celkovou vítězkou Mistra křišťálu 2020 Kláru Mikešovou za dílo Alchemy

Alchemy

Klára Mikešová, absolventka TUL a ČVUT

Křišťálové údolí nám nabízí nepřeberné množství barev a tvarů perliček. Každý rok zde sklárnami proteče celé moře různorodých korálků. Právě dost na to, aby si každý z nás mohl vybrat ten svůj.
Klára popisuje kouzlo alchymistické šperkařské dílny, kterou může mít každý z nás. „Tak jako kdysi na dvoře císaře Rudolfa II. vznikaly smícháváním různých látek podivuhodné elixíry, v naší alchymistické dílně vzniknou opatrným mícháním korálků nádherné šperky. Náhodné. Originální. Nové.“

Je to jednoduché, časově a manuálně nenáročné. „Komu by se v dnešní uspěchané době chtělo navlíkat korálek po korálku? Stačí si vybrat mix barev a jednoduše jej vsypat do připravené trubice. Každý z nás se může v okamžiku stát alchymistou a vytvořit svůj elixír,“ říká Klára.

Každý kus je originál.

Datum zveřejnění

20.11.2020