DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Vánoční koncerty z Křišťálového chrámu

První vánoční koncert začíná 23. 12. 2020  v 18h a sledovat ho můžete online zde:


Druhý vánoční koncert z Křišťálovho chrámu:

 

Přestože se celý letošní rok a obzvláště měsíce poslední nesou ve znamení rušení, či výrazném omezení kulturních akcí, Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova se v prosinci 2020 stal dějištěm realizace unikátní a krásné myšlenky, za kterou stojí společná umělecká produkce paní Hany Zemanové a Davida Sobotky. Do kunratického kostela Povýšení svatého Kříže pozvali významné osobnosti operní scény, sopranistku paní Věru Poláchovou a barytonistu pana Andrije Shkurhana, kteří za doprovodu klavíristky paní Masako Nakajima a dirigenta Jana Snítila přednesli skladby významných evropských skladatelů v rámci dvou vánočních koncertů, které byly za režijního vedení a kamery pana Radima Bittnera, druhé kamery Dominika Sobotky a scénických světel Karla Charlieho Podlahy nasnímány a v následujících dnech budou připraveny ke shlédnutí veřejností na kanálech YouTube. První předvánoční koncert bude vysílán ve středu 23.prosince od 18.00 hodin a představí barokní árie Georga Friedricha Händela, árie italského Belcanta a světové vánoční koledy. Druhý koncert bude odvysílán na 1.svátek vánoční, tedy v pátek 25.prosince opět od 18.00 hodin a diváci v něm vyslechnou skladby z cyklu Cikánské melodie Antonína Dvořáka, romantické operní árie Georga Bizeta, Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho. Nenechte si ujít mimořádný kulturní a duchovní zážitek, propojující krásu hudby s atmosférou klasicistního kostela a půvabem uměleckého skla, a podpořte shlédnutím obou koncertů umělce, kteří spojili svou invenci, čas a pozitivní mysl, aby vytvořili zážitek, který obohatí a zkrášlí váš vánoční čas a atmosféru a zároveň podpoří myšlenku postupné obnovy kunratického kostela - Křišťálového chrámu. Oba koncerty můžete shlédnout na YouTube.

Datum zveřejnění

20.12.2020