DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Master of Crystal 2022

Preciosa, jeden z předních sklářských výrobců světa, oceňuje již od roku 2008 talentované mladé designéry titulem Master of Crystal. Podporuje nastupující generaci českých designérů a dává jim příležitost, jak realizovat své kreativní nápady. V letošním ročníku mají soutěžící za úkol skloubit originalitu, umělecké ztvárnění a inovativní přístup a reflektovat ve svém návrhu zadání Light for Wellbeing. Do soutěže lze přihlásit svůj návrh prostřednictvím elektronického formuláře na masterofcrystal.com nejpozději 30. dubna 2022. Kompletní pravidla soutěže.

Do soutěže se mohou přihlásit všichni milovníci a nadšenci designu do 33 let, kteří mají ambici ovlivnit podobu českého designu. Vyhlášení proběhne na podzim letošního roku a vítězné návrhy budou vystavené v rámci mezinárodní výstavy Designblok 2022. Vítěz získá kromě realizace svého návrhu a prezentace na slavnostním vyhlášení finanční odměnu ve výši 30 000 Kč a dvoudenní výlet do Itálie na výstavu Milan Design Week 2023.

Master of Crystal pořádá Preciosa ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Českou sklářskou společností, hlavním partnerem je Nadace Preciosa, mediálním partnerem pak nejčtenější odborný magazín o designu Czechdesign.cz. Soutěž je příležitostí pro všechny, kteří chtějí prezentovat své originální nápady, ať už se jedná o studenty či absolventy uměleckých škol, nebo mladé začínající tvůrce.

Datum zveřejnění

03.3.2022