DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa
Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

TRIENÁLE 2020

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

https://www.trienale-jablonec.cz/

Anotace

12. - 25.10. výstava uzavřena z nařízení vlády.

Největší přehlídka skla a bižuterie v Evropě. Na 4 výstavách představíme více než 100 českých, zahraničních firem, studií a výtvarníků. Novinky, inovace, bestsellery! Sklo ve všech podobách!

Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020

20. 6. 2020 – 4. 4. 2021

Největší přehlídka skla a bižuterie v Evropě. Na 4 výstavách se představí více než 100 českých, zahraničních firem, studií a výtvarníků. Novinky, inovace, bestsellery! Sklo ve všech podobách!

Hlavní program:

TRENDY.DESIGN.PRODUKCE

20. června – 1. listopadu 2020

To nejlepší ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Hlavní výstava projektu.

MATERIÁL : SKLO – Architektura

od 20. června, pouze ve virtuální podobě a formou tištěného katalogu.

Průmysl, high-tech, speciální produkty, řemeslo.

Slavnostní ukončení

19. listopadu 2020

Předání cen vybraným kolekcím hlavní výstavy + vernisáž výstav REFLEXE a DESIGNOVÁ 10⁰

REFLEXE

20. listopadu 2020 – 4. dubna 2021

Zahraniční sklářští výtvarníci tvořící v České republice.

DESIGNOVÁ 10⁰

20. listopadu 2020 – 4. dubna 2021

Designové novinky z muzejních sbírek z let 2010-2020.

Doprovodný program:

Hrátky (nejen) se sklem

20. června – 6. září 2020

Doprovodný rodinný program pro návštěvníky Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

Křehká krása

6. - 9. srpna 2020 / Eurocentrum Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie

čtvrtek - sobota 10-18 hodin, neděle 10-16 hodin

V rámci prezentační a prodejní výstavy pořádané Svazem výrobců skla a bižuterie připravilo muzeum ukázky výroby, tvůrčí dílny a derniéru výstavy současné české bižuterie Handmade Dreams. Celé muzeum bude přístupné v rámci společné vstupenky.

Sklářské svítání

úterý 27. října 2020 / Národní technické muzeum v Praze

9. ročník diskusního setkání se koná v Národním technickém muzeu v Praze u příležitosti zahájení výstavy k 30. výročí založení Asociace sklářského a keramického průmyslu.

Aktualizovaný seznam výstav a doprovodného programu naleznete zde: https://www.trienale-jablonec.cz/