SKLENĚNÉ KAMENY

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO SEKANÝCH PERLÍ

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa
Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

Skleněný poklad – výstava

Místo konání

Městská galerie Vlastimila Rady - náměstí 3. května 1, Železný Brod, 46822 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

www.zeleznybrod.cz

Anotace

Přijďte objevit a ocenit umění sklářského řemesla a svojí návštěvou podpořit činnost místních sklářských firem a drobných živnostníků.

Na velké letní prodejní výstavě se prezentují firmy: DT GLASS, s. r. o., GLASSTECH LASER, s. r. o., Preciosa Ornela – tradiční české perle, Titania Lux, s. r. o., Veselá světýlka Laurinová Libuše, Zásada, AG Plus, Jablonec nad Nisou, Skleněné figurky Hanka Jarešová, Huntířov, Skleněné figurky E. Plívová a M. Burianová, Hutní figurky Zdeněk Sochor, Hrubá Horka, Skleněné foukané figurky Karel Sobotka, Těpeře, Stanislav Jiroš – černá bižuterie, Perlex Bijoux Jablonec, s. r. o., Helena Paterová – Skleněné šperky a doplňky, SKLENĚNÁ BIŽUTERIE, a. s. Alšovice, Pěnčín, JM KORAL, s. r. o., Bratříkov, Beauty from Jana Havrdová, Sychrov, Ywainne.handmade Čermáková Jiřina, Lampglas, s. r. o., Kortan – sklo bižuterie a Minimuzeum skleněných betlémů Alena Kortanová, Jana Šavrdová, Železný Brod, Skleněné figurky Marie, Luboš a Jiří Hlaváčkovi, Jitka Barešová a Jan Smetana, Atlas Bijoux - Květoslava Konopková, Zásada, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod a sklářské výtvarnice Adéla Kodoňová a Marta Havlíčková.

V rámci výstavy se uskuteční řemeslné sklářské workshopy, při kterých si můžete vyzkoušet vlastní zručnost při šití náramků, foukání skla, oplétání kuliček nebo výrobě bižuterie z knoflíků. Workshopy s broďačkou Jiřinou Čermákovou budou 1. a 29. 7., 5., 12., a 26. 8. a Preciosa Ornela si na 8. 7. připravila výrobu autorských šperků s návrhářkou Oleksandrou Lysenko. Vyzkoušet si foukání u kahanu s Karlem Sobotkou budete moct 14.-16. 7. a knoflíkovou bižuterii s firmou AG Plus vyrobíte 21. 7. a 18. 8. 2020. Šperky si také budete moct vytvořit s firmou Atlas Bijoux, Zásada a to v termínech 23. 7. a 13. 8. nebo se sklářkou Helenou Paterovou v termínech 30. 7. a 27. 8. Náramky z voskových perel si vytvoříte s firmou Perlex 22. 7. a 11. 8. 2020. Takže neváhejte a přijďte tvořit, veškeré dílny jsou vhodné i pro děti a mládež.

Pro aktuální výstavu není připravena tradiční Galerijní RADOvánka, ale speciální hra, která vás zavede až ke skleněnému pokladu. Výstava je tak vhodná i pro děti, které se při hledání pokladu dozví zajímavosti o sklářském řemesle.