SKLENĚNÉ KAMENY

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO SEKANÝCH PERLÍ

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

LUSTR fest

Místo konání

iQLANDIA přichází s filmovým festivalem pro malé i velké - , , 0

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Lustr fest - celodenní sklářský festival v Kamenickém Šenově.

V rámci Lustrfestu je připraven celodenní program, kde si přijdou na své všechny věkové kategorie. Dopoledne bude patřit především dětem – těšit se mohou na divadélko s pohádkou, projížďky na koních či výtvarné dílničky. Odpoledne si veřejnost může vyzkoušet různé techniky úpravy skla v rámci workshopů ve sklářské škole – nejstarší sklářské škole na světě. V okolí náměstí budou dále probíhat exhibice sklářů a sklářských firem a jejich prezentace.

Místní průvodci z řad šenovských spolků budou provázet po sklářských pamětihodnostech města, ať už je to továrna Elias Palme, Starý hřbitov, sklářské lavičky či budova nejstarší sklářské školy. Stálá expozice sklářského muzea bude zpřístupněna od 10.00 do 12.00 hodin.

Po celý den bude v centru města probíhat řemeslný jarmark a bleší trh se skleněným zbožím. Díky evropské dotaci shlédnou návštěvníci v Šenově i zajímavá taneční a hudební vystoupení.  Na závěr večera bude v parku rozsvícen světelný objekt, který si účastníci akce vytvoří během dne v rámci společného workshopu v parku, to vše doprovázené světelnou show.

Zajímavostí bude i možnost přijet na akci od České Kamenice místní sklářskou lokálkou – tedy historickým vláčkem. Svoz mezi vlakovým nádražím a náměstím bude řešen kyvadlovou dopravou - retroautobusem.